LOADING

Hakkımızda

1999 yılında fındık toptancılığıyla başlamış olduğumuz ticari hayatımıza, 2021 yılında pelet üretimiyle devam etmekteyiz. Bölgemize ait çam, köknar ve gürgen gibi kalori değeri yüksek...

İncele

İletişim

Telefon

0362 833 2727

E-Posta

info@sonkayapelet.com

Konum

Beylerce Mh. San. Sit. 13 Nolu Sk. No:15 Çarşamba | Samsun | Türkiye

Pelet Nedir?

Pelet Ne Demek?

Çağımızın en önemli problemlerinden birisi dünyanın küresel ısınma ve çevre kirliliği ile karşı karşıya kalmasıdır. Yaygın olarak kullandığımız petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar bu tehlikenin gerçekleşmesini hızlandırmaktadır. Diğer bir sorunumuz ise sınırlı kaynakları sınırsız insanlara yetirebilmektir. Dünyamızda bulunan birçok kaynak uzun vadede insanların ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte değildir. Bu yüzden mevcut kaynakları ekonomik kullanmamız gerekiyor. Bu iki problemin çözümüne katkı sağlayabilmek için yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarını kullanmamız gereklidir. Bu noktada gerek doğaya zarar vermemesi bakımından gerekse yenilenebilir olması bakımında bizleri “pelet” karşılıyor.

Pelet Neye Denir?

Pelet genellikle 6-10 mm çapında, 10-50 mm uzunluğunda sıkıştırılmış; talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, fındık, badem, ceviz kabukları gibi doğal ürünler ve atıklardan elde edilen bir yakıttır. Peletler çok yoğun ve küçük rutubette olması nedeniyle çok yüksek bir yanma verimliliği olan bir yakıt tipidir. Özellikle odun peletleri odun hammaddelerine oranla 5 ile 10 kat fazla verimlilik sağlayan bir yakıttır. Ülkemizde henüz çok fazla bilinmeyen bir üretim işidir. Lakin Almanya’da çok popüler olan bu iş insanları zengin yapıyor.

Pelet’in Kullanım Alanları

Doğal bir yakıt olan pelet; evde, sobalarda, kalorifer kazanlarında, sanayide, ekmek fırınlarında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım şekline ise elle dolum ve otomatik dolum olmak üzere iki seçenek vardır. Otomatik dolumda; hem büyük kolaylık sağlıyor hem de kül oranının 1000/5 olması nedeniyle kül boşaltma işlemini neredeyse ortadan kaldırıyor. Bu sistem sayesinde mekanın sıcaklığını istediğiniz dereceye getirebilirsiniz. Ek olarak da kullanım oldukça basit ve kolaydır. Pelet ile ısınma sistemleri ikiye ayrılır. Birincisi 5000 metrekareye kadar uzanan pelet kalorifer sistemleridir. İkincisi ise normal sobalarda ve kalorifer kazanlarında kullanılmaktadır. Lakin ikinci seçenekte dikkat edilmesi gereken bir husus var. Sobalarda, kalorifer kazanlarında ve bunun gibi daha küçük alanlarda peleti kullanırken küçük parçalı peletler kullanılmaya dikkat edilmelidir.
 

Pelet’in Hammaddesi

Pelet üretiminde beyaz odun, kabuklar ve tomruklama artıkları ham madde olarak kullanılabilir. Buna rağmen bir tam ağacı bile pelet üretiminde kullanılırsa dahi, karlı olduğu kanıtlanmıştır. Şu anda pelet için ana hammadde talaştır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere pelet üretmek için gerekli olan hammadde doğada kolaylıkla bulunabilmektedir. Tamamen artık malzemelerden üretildiği için her daim ekonomiktir. Pelet yakıtlar yanma sonucunda %95 enerjisi kullanılabiliyor. Bu yüzden sadece ve sadece %5’lik bir enerji kaybı yaşanıyor. Bu da gözle görülmeyecek kadar az bir kayıptır.

Çerez politikasıKişisel verileri koruma kanunu metni (KVKK)